...::: CaSTLe_MiYoR :::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...::: CaSTLe_MiYoR :::...

Forumumuza hos geldiniz

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Epididim İltihabı

YazarMesaj
Blade
SüperAdmin
SüperAdmin
Blade

Epididim İltihabı Empty
MesajKonu: Epididim İltihabı   Epididim İltihabı EmptyCuma Ekim 26, 2007 5:26 pm

Epididim nedir?
Testisin hemen yanında bulunan bir yapıdır. Testis tarafından üretilen spermayı taşıyan çok sayıda küçücük tüplerden meydana gelmiştir.

Epididim iltihabı genel bir hastalık mıdır?
Evet. Geçmiş yıllarda belsoğukluğu enfeksiyonu çok zor kontrol altına alınabilindiğinden, bu yapıdaki iltihaplara fazlasıyla rastlanmaktaydı. Fakat , günümüzde antibiyotikler sayesinde epididim iltihapları çok azalmış bulunmaktadır.

Belsoğukluğu dışında epididimitin meydana gelmesinde hangi nedenler rol oynar?
Bazı hallerde bir prostat guddesine yapılan ameliyattan sonra meydana çıkar veya sistoskop’la yapılan bir muayeneden sonra da görülebilir. Çok kez de prostata yapılan masaj sonucu prostattan enfekte olmuş maddeleri epididimle bağlı olan kanal yoluyla aşağıya iterek epididime girer ve iltihaplanmasına neden olur.

Epididimit nasıl önlenebilir?
Ameliyatlarda başvurulacak en iyi yol “vas deferans” ayrılarak ve bağlanarak kesilmesidir. (Bu epididimi meni torbalarına bağlayan tüptür). Bu ameliye prostat ameliyatına başlanmadan önce yapılır. Ayrıca prostata masaj yapılırken bu çok yavaş yapılmalı ve hasta masajdan sonra muhakkak surette dışarı çıkmalıdır.

Epididimitin ne gibi zararlı sonuçlan olur?
Şişkinlik, yüksek ateş ve testiste giderek artan ve çok sancı yapan bir hastalık olmaktan başka; epididimit iki tarafta da meydana geldiği zaman, çok kez kısırlığa da yol açabilir.

Akut epididimitin tedavisi nedir?
Yatakta istirahat, fazla sıvı alınması, rahatsız olan kısma buz kesesi konması ve antibiyotiklerin alınması.

Akut epididimit ne kadar devanı eder?
Yaklaşık beş ile yedi gün arası. Ancak, şişkinliğin inmesi haftalarca sürebilir.

Epididimitte cerrahî müdahale gerekli olabilir mi?
İltihap gelişmişse evet. O zaman drenaj gerekir.

Akut epididimit kronik hale gelir mi?
Evet. Bazı hallerde iltihap ancak kısmen geçer ve zaman zaman yeniden ortaya çıkar.

Kronik veya tekerrür eden epididimitin tedavisi nedir?
Cerrahî müdahale ile alınması.

Epididimitin veremden ileri geldiği olur mu?
Evet, çok kez olur.

Epididim İltihabı
1 sayfadaki 1 sayfası