...::: CaSTLe_MiYoR :::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...::: CaSTLe_MiYoR :::...

Forumumuza hos geldiniz

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum

2 posters
YazarMesaj
DJ PAPATYA
SüperAdmin
SüperAdmin
DJ PAPATYA

İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum Empty
MesajKonu: İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum   İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum EmptyPerş. Ocak 15, 2009 11:20 pm

Şumen’e bağlı Kaolinovo Belediyesi, Deliorman’ın kuzeydoğusunda yer alıyor. Kaolinovo Belediyesi’ne bağlı 16 yerleşim yerinde toplam 21 bin 379 kişi yaşamaktadır. Kaolinovo belediyesi işsizlik oranı çok yüksek olan belediyeler arasında yer alıyor. Kaolinovo Belediye Başkanı Nida Ahmedov, ikinci dönem belediyede başkanlığı görevini yürütüyor. İşsizliğin fazla olmasından dolayı işadamlarını yatırıma davet eden Nida Ahmedov, devletin yatırımcılar için bir çok teşvik sunduğunu hatırlattı. Nida Ahmedov ile çalışmaları hakkında görüştük.

Sayın Nida Ahmedov, Kaolinovo Belediyesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kaolinovo Belediyesi Şumen’in üçüncü büyük belediyesidir. 18 köyden oluşan belediyemiz, 21 bin kişilik nüfusa sahiptir. Şumen ilinin en büyük köyü de Kaolinovo Belediyesine bağlı Todor İkonomovo köyüdür. Bu köyün yaklaşık 3 bin 500 kişilik nüfusu vardır. Belediyemizde bin kişilik nüfusu olan 5 - 6 köy bulunmaktadır. Bu yüzden de memnuniyetle ifade edebiliriz ki, belediyemizde nüfus artışı mevcut, gençler yetişiyor ve biz de belediyemizi daha iyi duruma getirmek için gayret gösteriyoruz.

Siz ikinci dönem belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Belediyeyi nasıl bir durumda devraldınız ve nerelere getirdiniz?

İlk dönemde belediyenin durumu kötüye gidiyordu. Borçları vardı, projeler konusunda pek fazla bir şey yapılmamıştı. Fakat şu anda Kaolinovo Belediyesi’nde proje hazırlıkları konusunda çok iyi hazırlanmış bir ekiple çalışıyoruz ve açılan Avrupa programlarında belediyemiz olumlu yönde ilerliyor. Biz projelerimizi tam zamanında hazırlamayı başardık ve burdan, gazeteniz aracılığıyla bütün elemanlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Tarım Bakanlığı’nın açtığı Avrupa programlarında Kaolinovo Belediyesi, iki tane 321 eksenli programda 1 numaranın altında yer alıyor. Bulgaristan’da köy içi yolları projelerinde yine belediyemiz birinci sırada yer alıyor. 4. sınıf yollar kategorisinde Kaolinovo Belediyesi yine ilk sırada. Ayrıca Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın okullarla ilgili Avrupa programlarından şu anda iki okulumuza 500’er bin levalık tamir yapılacak, yani 1 milyon levalık kazanılmış projemiz var. Şu anda en büyük projemiz Todor İkonomovo köyü ile ilgili. Çevre Bakanlığı’na 22 milyonluk proje sunduk ve şu anda onaylanmasını bekliyoruz. Bu projenin kapsamında kanalizasyon, su boru hattını yenileme ve atık su arıtma tesisatı kurma yer alıyor. Bununla köy halkına kaliteli bir hizmet sunmaya çalışacağız. Elbette ki diğer köylerimizin de köy içi yollarına önem veriyoruz. Şu anda belediyemizde yaklaşık 20 kilometre yol tamamen tamir ediliyor. Bu yıl çalışmalarımız çok hareketli ve yüksek tempolarla geçti, ama umarım önümüzdeki yıllarda bunun meyvelerini göreceğiz.

Belediye olarak sunmuş olduğunuz hizmetlerden halk memnun kalıyor mu?

Tabi ki, halkımız bu çalışmalardan memnun kalıyor. Biraz önce bahsettiğim gibi 500’er bin levalık okul tamiri için kazanılan projelerimiz var. Maalesef belediyede bazı okullarımız kapandı. Ama geri kalan okullarda öğrencilere kaliteli eğitim sunmaya çalışıyoruz. Bunu başaracağımızdan eminim ve insanlarımız da bu çalışmalardan tabi ki, memnun kalacaktır. Yine söylemiş olduğum gibi yolları tamir ettiriyoruz. Bu hizmetler halka yıllardır sunulmamış ve bu yüzden biz çok mutluyuz. Halkımızın bu yeni dönemden, yani Avrupa Birliği üyeliğimizden beklentileri büyük ve biz de elimizden geldiği kadar bu beklentilere cevap vermeye çalışacağız.

Kaolinovo denilince akla kaolin gelir. Kaolinin nasıl elde edildiği, nereye pazarlandığı, nerelerde kullanıldığı hakkında bize bilgi verir misiniz?

Kaolinovo Belediyesi’nin ismi kaolin madeninden geliyor. Kaolin madeni şu anda özel bir şirket tarafından çıkarılıyor, fakat faaliyet göstermesi çok önemli, çünkü 300 kişi bu maden ocağında çalışıyor. Kaolin, kaliteli bir kum olduğundan çok yerde kullanılan bir madendir. Porselen ve cam yapımında kullanılıyor ve Tırgovişte’deki Şişecam fabrikasının ihtiyaçları büyük ölçüde burdaki maden ocağından karşılanıyor. Bu maden ocağı şu anda iyi durumda ve insanımıza gelecek sağlıyor. Dış devletlere de ihracat yapıyor.

Bölgede başka iş yerleri var mı?

Belediyemizde en büyük sorunlardan biri işsizlik sorunudur. Gençlerin çoğu büyük şehirlere veya dış devletlere gidiyor. Şu an itibariyle Braniçevo köyünde bir çorap fabrikası var, fakat kapasitesi büyük değil. Biz, elimizden geldiği kadar iş adamlarıyla görüşüyoruz ve bu konuda birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Gazeteniz vasıtasıyla da belediyemize yatırım yapmak isteyen iş adamlarına sesleniyorum: ‘Biz gereken yardımları yapmaya hazırız. Devletin bu konuda teşvikleri var.’

Belediyemizin altın değerinde bir toprağı var. Belediye halkının yüzde 80’i geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Fakat köylerimizde çok genç insan bulunmaktadır ve yatırım yapmak isteyen iş adamlarına biz elimizden gelen yardımı yaparız. Her branştan iş adamına kapımız açık.

Eşref Hüseyin -Mehmet Ömer, Şumen

Kaynak : ZAMAN

Eşref Hüseyin -Mehmet Ömer, Şumen
AcAiP_AdAm
WebMaster
WebMaster
AcAiP_AdAm

İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum Empty
MesajKonu: Geri: İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum   İşadamlarını Kaolinovo’ya yatırıma davet ediyorum EmptyCuma Ocak 16, 2009 7:59 am

İş adamlarını böyle yerlere yönlendirmek gerek..İş adamları kurdukları şirketlerle avrupa pazarına daha yakınlaşır..Devlette destek çıkıcakmış..Hemde ordaki insanlara iş sahası açılmış olur..Böylelikle bölge ekonomisine de katkıda bulunmuş olurlar..Bu bilgileri paylaştığın için teşekkürler..Eminim duyarlı iş adamları mutlaka bu konuda adım atacaklardır..
http://www.castle-miyor.xm.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-